![post photo preview](https://media3.locals.com/images/posts/2818474/2818474_6evwdi9eac9rwxb_full.jpeg)
Въпросите за Русия със сигурност са интересни. Но те отбелязват и борбата между Китай и "многостранните" международни кредитори за опрощаване на дългове. Това е тема, която се разигра във Вашингтон по време на кръгла маса на високо равнище за държавния дълг в рамките на пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд във Вашингтон.
Целият въпрос за дълга, в частност за световния дълг, се превърна в наистина важен въпрос в този момент и той стана важен, защото точно сега Китай е толкова голяма част от сцената.
Спомням си първите дни на пандемията, когато дългът на Третия свят също се превърна в основен проблем. Още тогава основната причина, поради която въпросите за дълга нямаше да бъдат решени, беше, че Западът не можеше да се примири с факта, че трябва да се справи с Китай и че трябва да се справи справедливо с Китай.
Защото това, което Западът иска да направи, е именно да накара Китай да рефинансира дълга, който му дължи, така че плащанията по дълга на Третия свят да отидат при частни кредитори.
А Китай по принцип поставя под въпрос условията на всичко това, защото например казва: "Защо МВФ и Световната банка трябва да имат приоритет? Защо неговият дълг да не бъде анулиран?"
А Западът казва: "Но това винаги е било така."
А Китай казва: "Е, ако не искате да реформирате МВФ и Световната банка, тогава ние няма да приемем техния приоритет. Ако ние трябва да се подстрижем, те също ще трябва да се подстрижат".
Те просто не приемат, че тези институции, институциите от Бретън Уудс, имат някакъв приоритет.
И това е част от подкопаването, както казахте. Това е една от най-големите промени след Първата световна война. И част от тези промени е, че светът, създаден в края на Втората световна война от империалистическите сили, които все още са много силни, сега все повече изчезва.
В доклад на Ройтерс се твърдеше, че Китай променя позицията си по въпроса: