BGN
News • Politics • Education
This is a community for people who love history and geopolitics. Learn news or educate yourself to todays "big players" on the geopolitics or dive into the ancient world of Rome!
Interested? Want to learn more about the community?

Learn more first
May 05, 2023
Проф. Иво Христов: Китайският дракон вече порасна и лети!

Няколко неща са много важни в момента за Китай. Това са, колкото и да звучи странно, проблемът със спирането на естествения прираст и намаляване на населението. За първи път, от шейсет години в Китай родените са по-малко от починалите. Обсъжда се, разбира се, доколко тази тенденция е продукт на ковид кризата, доколко е проблем на някаква ситуационна криза, свързана, да речем с политиката за едно дете, или става въпрос за тенденция.

Това каза за "Радио Китай" проф.Иво Христов. Ето още какво коментира професорът:

Доколкото съм запознат и по отношение на вътрешнокитайския дебат и, разбира се в международен план, това е един нормален процес. Просто, това е индикатор, че Китай преминава от фазата, в която е бил, в нова, по-зряла такава. Това е по-характерно за традиционните общества, индустриални и градски, при които децата са били основен ресурс, например за работа на полето, но вече се преминава към едно модерно и зряло общество, в което децата са вече ресурс за бъдещето, и в този смисъл – въпросът е не „колко“ деца, а „какви“ деца, като качество имаме.

Китайското общество е навлязло в тази зряла фаза, през която са преминали и всички останали индустриални общества– така е и в Западна Европа, и в Северна Америка. И в България е било така. Въпросът е да се поддържа баланс между ражданията и онези генерации, които си отиват, и отново – много по-важно е не количеството, а качеството на човешкия капитал, което Китай в момента поставя като основен проблем. Тоест, застаряването на част от населението, издръжката на това население – от една страна, а от друга – интензифициране на инвестициите в човешки капитал и в неговото качество.

Така че, това е един от централните вътрешно икономически проблеми. Той е и икономически, и политически, и социален и цивилизационен – че Китай спря да расте. Имаше една обсесия, когато Китай растеше – защо продължава да расте, става дума като население, сега обаче, когато започнаха да намаляват тези темпове – защо спря да расте. Това показва огромната демографска тежест на тази страна в световен мащаб.

От друга страна – това, което можем да кажем във външен, геополитически план, Китай играе изключително огромна роля в един много тревожен свят, което се изразява преди всичко в сблъсъка между Запада от една страна, и Русия и Украйна от друга. Това очевидно поляризиране на тези сили в глобален аспект показва едно разпределение, така да се каже, на „фронтовете“. И Китай играе много важна стабилизираща роля. Дори и с последната мирна инициатива, представена от външния министър – за привикване на двете воюващи страни на масата на преговорите и спирането на бойните действия, размяна на пленници и решаване на хуманитарни въпроси – и разбира се – започване на преговори за мир. Но за съжаление, поне на този етап, тези предложения не бяха възприети от насрещната страна.

Аз прогнозирам, че колкото повече се задълбочава, разраства и интензифицира този конфликт, толкова повече ролята на страни като Китай, като Индия, донякъде Бразилия, Южна Африка, ще имат все по-голямо значение за уравновесяване на страстите и от двете страни.

Иначе във вътрешен план, за Китай е много важно качеството на икономиката. За първи път Китай рязко намали своите темпове на растеж, ако не се лъжа те са около 3% за миналата година – разбира се, пак имаме причината от ковид кризата, нарушените логистични връзки, цялостното забавяне на икономическия растеж и даже ситуацията на криза в основните индустриални потребителски центрове в света. Но от друга страна, за Китай вече не е толкова важен ръстът като ръст, тоест – да се отбелязват някакви 6, 7, 10% и т.н. Това показва, че китайската икономика е навлязла във фазата на зрелостта, където е важен не толкова темпа, сам по себе си, а качеството на този растеж, кое задава този растеж, в кои отрасли е той. Ако това са високотехнологични отрасли, свързани с най-новите сфери на научно-техническия прогрес, космическа промишленост, нанотехнологии, кибернетика, информационни технологии, роботостроене, изкуствен интелект – това е един вид растеж. А съвсем друг е растежът, който се дължи само на количествени показатели, или на сектори, които са по-характерни за индустриалната епоха.

В крайна сметка, мисля, че Китай ще реши всички тези проблеми. Ако трябва да обобщим с една дума – това са проблемите на страна, която вече е влязла в сферата на зрелостта. Основните, базовите задачи на китайската икономика, такива каквито бяха поставени още от Дън Сяопин, преди около 30-40 години, според мен, вече са постигнати и Китай се ориентира към съвършено друго качество на икономическия и социален темп на растеж.

post photo preview
Interested? Want to learn more about the community?

Learn more first
What else you may like…
Posts
Articles
September 01, 2023
post photo preview
July 04, 2023
Подкрепете ни в Пейтриън

Подкрепете ни в Пейтриън за да продължим информационната борба:

https://www.patreon.com/BulgarianChannel

April 21, 2023
Във война ли сме наистина?

Очаквайте утре от 17:00 часа отговорите на тези въпроси в новото ни видео в Rumble! Не пропускайте да се абонирате за канала ни там:

https://rumble.com/account/content?type=all

post photo preview
May 10, 2023
post photo preview
Новият икономически ред
Китайският финансов дракон открива нови хоризонти!

Въпросите за Русия със сигурност са интересни. Но те отбелязват и борбата между Китай и "многостранните" международни кредитори за опрощаване на дългове. Това е тема, която се разигра във Вашингтон по време на кръгла маса на високо равнище за държавния дълг в рамките на пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд във Вашингтон.

Целият въпрос за дълга, в частност за световния дълг, се превърна в наистина важен въпрос в този момент и той стана важен, защото точно сега Китай е толкова голяма част от сцената.

Спомням си първите дни на пандемията, когато дългът на Третия свят също се превърна в основен проблем. Още тогава основната причина, поради която въпросите за дълга нямаше да бъдат решени, беше, че Западът не можеше да се примири с факта, че трябва да се справи с Китай и че трябва да се справи справедливо с Китай.

Защото това, което Западът иска да направи, е именно да накара Китай да рефинансира дълга, който му дължи, така че плащанията по дълга на Третия свят да отидат при частни кредитори.

А Китай по принцип поставя под въпрос условията на всичко това, защото например казва: "Защо МВФ и Световната банка трябва да имат приоритет? Защо неговият дълг да не бъде анулиран?"

А Западът казва: "Но това винаги е било така."

А Китай казва: "Е, ако не искате да реформирате МВФ и Световната банка, тогава ние няма да приемем техния приоритет. Ако ние трябва да се подстрижем, те също ще трябва да се подстрижат".

Те просто не приемат, че тези институции, институциите от Бретън Уудс, имат някакъв приоритет.

И това е част от подкопаването, както казахте. Това е една от най-големите промени след Първата световна война. И част от тези промени е, че светът, създаден в края на Втората световна война от империалистическите сили, които все още са много силни, сега все повече изчезва.

В доклад на Ройтерс се твърдеше, че Китай променя позицията си по въпроса:

Only for Supporters
To read the rest of this article and access other paid content, you must be a supporter
Read full Article
April 24, 2023
post photo preview
Бандеровска усмивка
Фашизмът, жив и в наши дни

Никога няма морално оправдание за въоръжаването на нацистите.  Правителството на Украйна е единственото правителство в света (след падането на Испания на Франко) с организирани нацистки и фашистки части, официално включени във въоръжените му сили.  И нека бъда ясен: нямам предвид единствената държава с отделни самоопределили се фашисти в армията или десни наемници, наети да убиват в името на политическа кауза; имам предвид единствената национална армия със специфични самостоятелни фашистки части, като например полка "Азов", вградени в основната ѝ структура. Полкът "Азов" изповядва нацистка идеология, използва нацистки емблеми като част от официалната си униформа, неговият цивилен аналог (Националната милиция) е участвал в жестоки антиромски погроми преди 2022 г., а неговият основател и лидер Андрий Билецки, безпардонно заявява, че съдбата на Украйна е да "поведе белите раси по света в последен кръстоносен поход ... срещу водените от семити [евреи] Untermenschen [подчовеци]". Това са нацисти и единствените боеприпаси, които се дават на нацистите, трябва да бъдат насочени към тях, а не да им се подават.

Only for Supporters
To read the rest of this article and access other paid content, you must be a supporter
Read full Article
Available on mobile and TV devices
google store google store app store app store
google store google store app tv store app tv store amazon store amazon store roku store roku store
Powered by Locals